Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Eşya Depolama Uluslararası evden eve nakliyat Uluslararası Nakliyat Yurtdışı Kargo
ÖZEL ÖZGÜR BEBEK
Tat Pita sağ sabit

TÜRKİYE'NİN 'YEREL GERÇEK' HABERLERİ

  • Dolar 5.9525
  • Euro 6.6411
  • GR ALTIN 244.63
  • ÇEYREK 399.97

Büyükelçi Karlov'un öldürülmesine ilişkin iddianame kabul edildi

Büyükelçi Karlov'un öldürülmesine ilişkin iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İlk duruşma 8 Ocak 2019'da görülecek.

Büyükelçi Karlov'un öldürülmesine ilişkin iddianame kabul edildi
  • 07 Aralık 2018, Cuma 15:00

ANKARA (AA) Rusyanın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 şüphelinin yer aldığı iddianamede, sanıkların anayasal düzeni ihlal, silahlı terör örgütüne üye olma, terör amaçlı tasarlayarak öldürme, terör amaçlı kasten öldürmeye teşebbüs ve terör amaçlı korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli hapis cezaları istendi.

İddianamede Karlov'un eşi Marina Mihaylovna Karlov'a ile saldırıda yaralanan Anıl Değer, Leyla Gündoğan ve Anastas Zimrikaki de müşteki olarak yer aldı.

Davanın ilk duruşması 8 Ocak 2019da görülecek.

Suikastı 6 ay önce planlamışlar

İddianamede Karlov suikastının arkasında, 15 Temmuz darbe girişiminin faili ve aynı zamanda bir casusluk ve istihbarat örgütü olan FETÖnün bulunduğu, suikastın, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere yönelik provokasyon türünde bir eylem olduğu kaydedildi.

Karlov cinayetinin, Rusya ile Türkiyeyi karşı karşıya getirmek için FETÖ tarafından işlendiği vurgulanan iddianamede, örgütün, cinayetten yaklaşık 6 ay önce suikastı planladığı ifade edildi.

İddianameye göre, AK Parti Genel Merkezince 27 Haziran 2016da düzenlenen 9. Geleneksel Büyükelçiler İftar Programının davetlileri arasında dönemin Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlovun da bulunması üzerine, FETÖden suikast talimatı alan tetikçi Altıntaş, programın düzenleneceği mekana yine koruma polisi olarak sızacaktı.

Altıntaş'ın şüphe çekmemek için programda Başbakanlık personelinin taktığı yaka rozetini kullanacağı ancak Karlovun o gün yurt dışında bulunması nedeniyle suikast girişiminin başarısız olduğu belirtildi.

İddianamede buna ilişkin şunlar kaydedildi:

Terörist Mevlüt Mert Altıntaşın belirtilen süreçte Başbakanlık rozeti ile ilgili olarak arama yapmış olduğu hususu da nazara alındığında, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü tarafından terörist Mevlüt Mert Altıntaşa, Büyükelçi Andrey Karlovun katılacağı 27 Haziran 2016 tarihindeki AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen 9. Geleneksel Büyükelçiler İftar Programında Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Sayın Andrey Karlova tıpkı 19 Aralık 2016da gerçekleştirdiği eylem gibi olay yerine koruma polisi kılıfı altında girerek eylem gerçekleştirmesi hususunda talimat verildiği, 27 Haziran 2016 tarihindeki iftar programında Büyükelçiye silahlı saldırıda bulunulmasının planlandığı, ancak Sayın Büyükelçinin yurt dışında bulunması ve belirtilen etkinliğe katılmaması nedeniyle terörist Mevlüt Mert Altıntaşın, arkasındaki FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün ve bu örgütü kullanan dış güçlerin gerçekleştirmeyi planladıkları saldırıyı gerçekleştiremedikleri kanaatine varılmıştır.

Bu kapsamda FETÖ/PDY terör örgütü ve arkasındaki dış güçlerin, 15 Temmuz 2016daki darbe teşebbüsü öncesinde Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlova yönelik silahlı saldırıda bulunmak suretiyle her iki ülke arasındaki ikili ilişkileri kopararak, her iki ülkeyi olası bir sıcak çatışma durumuna getirmeyi, 15 Temmuz 2016 öncesinde ülkemizde suikast gerçekleştirmek suretiyle bir kaos ortamı oluşturmayı planladıkları anlaşılmıştır.

İddianamede, soruşturma kapsamında ulaşılan ve biri suikastçı Altıntaşın örgüt içindeki öğretmeni Şahin Söğütün eşi Ayşe Söğüt ile İzmir Polis Meslek Yüksekokulundaki eğitimi sırasında Altıntaş ile aynı örgüt hücresinde yer aldığı kaydedilen 12 şüphelinin ise cinayetle doğrudan ilişkileri açığa çıkartılamazken, FETÖ/PDY üyesi oldukları belirlenerek, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

Sanıkların eylemleri ve haklarındaki deliller

İddianamede suikast ile doğrudan bağlantılı olduğu belirlenen 16 sanığın eylemleri ve haklarındaki deliller şöyle özetlendi:

FETULLAH GÜLEN: FETÖ/PDY kurucusu, yöneticisi ve elebaşı. ABD/PensiIvanyadaki çiftliğinden, örgütün Türkiyedeki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tüm faaliyetlerini yönetiyor. Karlovun öldürülmesi ve bu yönde hazırlık yapılması yönünde örgütün MİT Türkiye imamına, Emniyet Türkiye imamına ve örgütün Türkiye yapılanmalarında etkisi bulunan dış ülke istihbarat servisleri ile de üst düzey ilişkisi olan şüpheli Şerif Ali Tekalana talimat verdi.

ŞERİF ALİ TEKALAN: Kapatılan Fatih Üniversitesinin rektörlüğünü yaptı. KPSS sorularının örgüt tarafından çalınarak, mensuplarına dağıtılması davası ile FETÖ çatı davasında da sanık. Çatı davasının iddianamesinde, hakkında Fetullahçı Terör Örgütünün akademik yapılanmasından sorumlu imam. Örgütün diğer yöneticileri üzerinde fiili hakimiyeti bulunuyor. ifadeleri kullanıldı. ByLock kullanıcısı. FETÖ/PDYnin yargı, emniyet ve askeriye yapılanmasında etkili. Örgütle ilgili çok gizli bilgilere sahip. Sık sık örgüt elebaşı Gülen ile görüşüyor. Karlov cinayetinin işlendiği sergi organizasyonunda görev alan şüpheli Mustafa Timur Özkan ile 2012de üç kez irtibat kurduğu tespit edildi.

HAMZA SEVİNÇ: Karlov suikastıyla ilgili istihbari bilgilerin toplandığı, sergi organizasyonu için teklifte bulunulduğu ve terörist Altıntaşın radikalleştiği süreçte Asım/Kasım kod isimleriyle Türkiye Emniyet imamı olarak görev yaptı. FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amacını gerçekleştirmek amacıyla aldığı Karlovun öldürülmesi yönündeki talimatı, örgütsel hiyerarşi içerisinde genel müdür konumunda bulunan Murat Tokaya iletti. ByLock kullanıcısı. Bank Asyadaki bakiyesini artıranlardan. Örgütle irtibatlı olması nedeniyle kayyum atanan Tulip Mimarlık Mühendislik İnş. Paz. S. ve Tic. Ltd. Ştinin yöneticisi. Firari durumda.

MURAT TOKAY: FETÖ/PDY hiyerarşisi ve Emniyet mahrem yapılanması içerisinde terörist Altıntaşın örgütsel genel müdürü görevinde. Ayrıca Ankaradaki örgüt mensubu polislerin Ankara sorumlusu. Örgütün Türkiye Emniyet imamı olarak görev yapan Temel Alsancak ve Hamza Sevinçten aldığı Karlovun öldürülmesi talimatını, Altıntaşa iletilmek üzere kendisinin altındaki Ahmet Kılınçarslana iletti. Örgüt içerisinde Vedat ve Yavuz kod adlarını kullandı. ByLock kullanıcısı olduğu, Bank Asyadaki bakiyesini artırdığı, örgüt yöneticilerinden Ziya Demirel ile irtibatlı olduğu belirlendi. FETÖnün kapatılan eğitim kurumlarında çalıştı. Firari olarak aranıyor.

TEMEL ALSANCAK: Emniyet Teşkilatındaki FETÖ mensubu şahısların en üst düzey sorumlusu olduğuna yönelik gizli tanık beyanı var. Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan yargılandığı dava bulunuyor. Kadir kod adını kullandı. Suikast emrini, Altıntaşa iletilmek üzere Tokaya aktardı. Örgüt elebaşının çağrısının ardından Bank Asyaya yaklaşık 32 bin lira yatırdı. Kapatılan birçok şirkette çalışma kaydı var. Emniyet, darbe girişiminin ardından Türkiye Emniyet imamı olarak görevlendirildiği, darbe girişiminden bu yana firari durumda olduğu, Şubat 2018 itibarıyla Almanyada bulunduğu yönünde rapor verdi.

AHMET KILINÇARSLAN: 15 Temmuz 2016ya kadar Turgut Özal Üniversitesinde kariyer danışmanı olarak çalıştı. Örgüt mensubu Emniyet Genel Müdürlüğü personeline yönelik mahrem hizmetler bünyesinde görev yaptı. Saldırgan Altıntaşın FETÖ/PDY içerisindeki müdürü konumunda. Büyükelçi Karlovun öldürülmesi talimatını örgüt hiyerarşisindeki üstü Murat Tokaydan alarak, Altıntaşa iletilmek üzere kendisinin altında bulunan zümre başkanı Salih Yılmaza aktardı. Örgüt içerisinde Necdet kod adını kullandı. ByLock kullanıcısı olduğu belirlendi. Bank Asyadaki bakiyesini artırdı. Örgütün tepe yöneticileriyle telefon irtibatları belirlendi.

SALİH YILMAZ: 2013ten tutuklandığı 2016ya kadar örgütün Emniyet teşkilatında zümre başkanlığı görevini yürüttü. Örgüt içerisinde Said kod adını kullandı. Kılınçarslandan aldığı suikast talimatını Altıntaşa iletilmek üzere şüpheli Şahin Söğüte aktardı. İfadesinde, örgüt hiyerarşisinde kendisinin üstünde Kılınçarslanın, onun üstünde de Tokayın bulunduğunu bildirdi. Batıkentteki evinde zümre toplantıları yapıldığını, burada öğretmenlere bağlı öğrencilerle alakalı konuların konuşulduğunu anlattı. Konuşmalarda suikastçı Altıntaşın isminin de geçtiğini bildirdi. Bank Asyaya yaklaşık 25 bin lira yatırdı. Örgütle bağlantısı nedeniyle tedbir uygulanan iş yerlerinde çalışma kaydı var. Örgütün tepe isimlerinden Cemil Koca, Ziya Demirel, Abdulletif Tapkan, Rıdvan Akovalı ile irtibatı belirlendi.

ŞAHİN SÖĞÜT: Eski BTK Bilişim Uzman Yardımcısı. Suikastçı Altıntaşın örgüt içindeki öğretmeni. Salih Yılmazdan aldığı Karlova suikast emrini terörist Mevlüt Mert Altıntaşa iletti ve suikast için onu hazırladı. Olay sonrasında ise Altıntaşın sosyal medya hesaplarındaki bilgileri sildi. Soruşturma aşamasında susma hakkını kullandı. ByLock kullanıcısı olduğu ve örgütün tepe isimleriyle irtibatı bulunduğu belirlendi. Örgüt içindeki kod adı Ahmet. Hakkında, örgüt mensubu Emniyet Genel Müdürlüğü personeline yönelik mahrem hizmetler bünyesinde görev yaptığı yönünde rapor bulunuyor. Gözaltına alındıktan sonra telefonunu kırmaya çalıştı. Şüphelilerden Hüseyin Kötüce ile 2016 ve 2017de irtibat kurduğu belirlendi.

VEHBİ KÜRŞAD AKALIN: FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihraç edilmeden önce MİT Rusya Masasında çalıştı. Silahlı terör örgütüne üye olmak ve casusluk suçlarından tutuklu. İfadesinde, Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra şüphelilerden Hüseyin Kötüce ile sıkça görüşmeye başladığını, Kötücenin sürekli olarak Rusya Büyükelçiliğinin güvenliğine ilişkin sorular sorduğunu beyan etti. Kötüceye Karlov ve güvenlikle ilgili bilgiler ilettiğini, onun da bilgileri dizüstü bilgisayarına işlediğini anlattı. 2015 veya 2016da bir evde Kötücenin Sadık kod adlı Cemal Karaata ile kendisini tanıştırdığını, onun ABD’de yaşadığını, Fetullah Gülenle birebir görüştüğünü söylediğini bildirdi.

HÜSEYİN KÖTÜCE: Örgütün MİT mahrem yapılanmasında yer aldı, Yusuf kod ismini kullandı. 20132017 arasında BTKde çalıştı. Karlovun koruma kullanıp kullanmadığı, güvenliğinin nasıl sağlandığı bilgilerini, kendisine bağlı Akalından temin ederek Cemal Karaataya iletti. İfadesinde, cemaat içerisinde abisi olan Sadık kod isimli Karaatanın Rusya Büyükelçiliği ile ilgili bilgiler istediğini, bunun üzerine Akalından bilgiler aldığını ve bunları Karaataya teslim ettiğini anlattı. Suikastçı Altıntaşın örgüt öğretmeni olarak görev yapan Şahin Söğüt ile 2016 ve 2017de üç defa irtibat kurduğu tespit edildi.

CEMAL KARAATA: Sadık ve Yavuz kod isimlerini kullandı. MİTin ana karargahında yer alan örgüt mensuplarının büyük mahrem ağabeyliğini ve bazı birimlerin örgütsel sorumluluğunu yaptı, gizli bilgi ve belgeleri temin etti. Şubat 2016da saldırı hazırlığı amacıyla Büyükelçi Karlovun koruma kullanıp kullanmadığı, güvenliğinin nasıl sağlandığı hususlarındaki bilgileri kendisine bağlı mahrem imam Kötüce vasıtasıyla eski MİT mensubu Akalından temin ederek, MİT Türkiye imamı olan şüpheli Cengiz Özkana ve örgüt elebaşı Gülene iletti. Gülenin talimatından sonra Bank Asya hesabını 29 bin liradan fazla artırdı. Kapatılan Fatih Üniversitesi Rektörlüğünde ve Feza Gazetecilik AŞde çalıştı. Saldırgan Altıntaşın örgüt içerisindeki zümre başkanı olan Salih Yılmaz ve örgütün tepe yönetimiyle irtibatları belirlendi. 15 Temmuzdan bu yana firari durumda.

CENGİZ ÖZKAN: Örgütün MİT Türkiye imamı. Örgütte Doktor Selman ve Vedat kod isimlerini kullandı. Teşkilatın gizli bilgi ve belgelerini temin etti. Şubat 2016da Karlovun koruma kullanıp kullanmadığı, güvenliğinin nasıl sağlandığı gibi bilgileri Karaata ve Kötüce vasıtasıyla Vehbi Kürşad Akalından temin ederek örgüt lideri Gülene iletti. Gülenin çağrısının ardından Bank Asyaya 55 bin lira yatırdı. Eşinin FETÖ/PDY yöneticisi Cemil Koca ile irtibatı belirlendi. Son olarak Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri AŞde çalıştı. Firari olarak aranıyor.

HAYREDDİN AYDINBAŞ: Karlova saldırı kararının alınmasından sonra örgüt yöneticisi Şerif Ali Tekalanın talimatı doğrultusunda Mustafa Timur Özkan ile sergi organizasyonu konusunda çalıştı. ByLock kullandı. Örgüt içerisinde Selim kod ismiyle faaliyet yürüttü, örgüte eleman kazandırmaya çalıştı. Örgütün çaldığı bazı sınavların sorularını örgüt mensuplarına verdiği belirlendi. İstanbulda hakkında yürütülen soruşturmada etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istedi. Örgütte yer aldığını, ancak 2008de ayrıldığını iddia etti. Örgütün tepe yönetiminden üç isimle irtibatı belirlendi. Kasım 2013Haziran 2014 arasında Hazar Strateji Derneğinin sahibi olduğu Hazar İletişim Tanıtım ve Yayıncılık AŞde çalıştı. Söz konusu dernek, darbe girişimi sonrası kapatıldı.

MUSTAFA TİMUR ÖZKAN: Ankaralı Gezginler Grubunun kurucusu. Şüphelilerden Tekalan ile 20082015 arasında 25 adet mail yazışması belirlendi. Karlova yönelik saldırı kararının alınmasından sonra, Tekalanın talimatı doğrultusunda Hayreddin Aydınbaş ile birlikte sergi organizasyonunun yapılması konusunda çalıştı. Serginin 20 Aralık 2016da, Moskovada Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlarının Suriye ihtilafının sonlandırılmasına yönelik olarak siyasi süreci canlandırmak amacıyla yapacakları toplantıdan bir gün önce yapılması amacıyla çaba sarf etti ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği yetkililerini bu yönde yönlendirdi.

RAMAZAN YÜCEL: Eski polis. Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesince silahlı terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapse çarptırıldı. Bir süre Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde de görev yaptı. Suikastçı Altıntaşın vekil abiliği yaptığı ileri sürüldü. Telefonunda ByLock tespit edildi. Kilis ve Hakkaride çeşitli soruşturmalarda bazı kimseler, Yücelin örgüt mensubu olduğu yönünde beyan verdi.

EMRULLAH USLU: Rütbesi alınan eski Emniyet Genel Müdürlüğü personeli. ABDde yaşayan örgüt mensuplarından. FETÖ/PDYye ilişkin birçok davada yargılanıyor. Örgüt içerisinde sorumlu düzeyde. Gazeteciyazar kimliği ile biliniyor. Örgütün yöneticilerinden Alaeddin Kaya, Ali Çelik, Osman Hilmi Özdil ve Önder Aytaç ile irtibatı belirlendi. Saldırgan Altıntaşın FETÖ/PDYnin amacı doğrultusunda düzenlediği saldırının ardından sosyal medya üzerinden algı operasyonu başlattı. Ülke ve dünya kamuoyunu yanıltmak amacıyla saldırı arkasında El KaideEl Nusra terör örgütlerinin olduğuna yönelik paylaşımlarda bulundu.

Muhabir: Zafer Fatih Beyaz, Ertuğrul Subaşı

Gaziosmanpaşa’da 23 Nisan Kutlamaları Gaziosmanpaşa’da 23 Nisan Kutlamaları

Halk Kütüphanesi ve Millet Kıraathanesi`ne Yoğun İlgi Halk Kütüphanesi ve Millet Kıraathanesi`ne Yoğun İlgi

GÖKSU İBB MECLİSİ'NDE KONUŞTU GÖKSU İBB MECLİSİ'NDE KONUŞTU

DÜNYA LİDERLERİNE BARIŞ EKMEĞİ DÜNYA LİDERLERİNE BARIŞ EKMEĞİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
Site en altı ESEL REKLAM AJANSI
yukarı çık