ÖZEL ÖZGÜR BEBEK
Hassel İnşaat sağ sabit

TÜRKİYE'NİN 'YEREL GERÇEK' HABERLERİ

  • Dolar 5.3318
  • Euro 6.0636
  • GR ALTIN 213.61
  • ÇEYREK 349.2

Bakan Soylu: Dün zamanın en büyük eroin yakalaması gerçekleşti

İçişleri Bakanı Soylu, Dün zamanın en büyük yakalaması gerçekleşti, Erzincan'da emniyet müdürlüğümüze bağlı ekipler 1 ton 271 kilogram eroin ele geçirdi. dedi.

Bakan Soylu: Dün zamanın en büyük eroin yakalaması gerçekleşti
  • 06 Aralık 2018, Perşembe 15:00

ANTALYA/ERZİNCAN (AA) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Başkanlığı Suç Araştırmaları ve Kriminoloji Araştırma Merkezi Müdürlüğü (SAMER) tarafından Antalyanın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezinde düzenlenen, Uluslararası Uyuşturucu Konferansının açılışında, uyuşturucuyla küresel ölçekte ciddi ve kararlı bir mücadele ortaya koyduklarını söyledi.

Gittikleri her uluslararası toplantıda uyuşturucu sorununu gündeme getirdiklerini dikkati çeken Soylu, denizde, karada, okul önlerinde, Kato Dağında, Pülümür Yaylasında, 2 bin3 bin metre yükseklikteki operasyon noktalarında uyuşturucunun bütün macerası boyunca ciddi takip ve mücadele içinde olduklarını belirtti.

Hem saha pratiği hem de bir literatür ortaya koymaya çalıştıklarını ifade eden Soylu, Sadece 2018de 134 bin 88 operasyon yaptık. Yaklaşık 80 ton esrar, 19,6 milyon captagon tablet, 7,8 milyon ecstacy yakaladık. Yakaladığımız eroin miktarı 2018 yılı için 15,9 tondu. Dün, zamanın en büyük yakalaması gerçekleşti. Erzincanda bir tırın kasasında emniyet müdürlüğümüze bağlı ekipler 1 ton 271 kilo eroin yakalaması gerçekleştirdiler. Tek seferde yakalamalarda önemli bir rakamdı. Emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma buradan selamlarımı ve tebriklerimi gönderiyorum. Eroin rakamına Erzincanda dün yakaladığımız 1 ton 271 kilo eroin dahil değildir. bilgisini verdi.

Uyuşturucu ve terör bağlantısında batılı ülkelerin PKK özelinde anlaşılmaz bir tutum içinde olduğuna işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

PKK ve uyuşturucu arasında organik bağ bu kadar açıkken, Avrupanın ve ABDnin resmi kurumlarının kararlarına, raporlarına girmişken örgüte karşı ciddi mücadele tavrı görememeyi bilakis üretim, dağıtım artışına yönelik adımların gelmesini, bilakis üretim ve dağıtım artışına yönelik adımların gelmesini, hala bu örgüte silah, lojistik destek ve yasal koruma sağlanmasını, 21. yüzyılın medeniyet normlarıyla izah edemiyoruz. Kırmızı bültenle aradığımız PKKlılara ilişkin iade taleplerimiz özellikle Avrupanın içlerine doğru ilerledikçe asla karşılanmıyor. YPGnin, PKKnın şubesi hatta bizatihi isim değiştirmiş hali olduğu biliniyor. Buna rağmen hala bir takım siyasi manevralarla bu örgüte para, silah, eğitim desteği verilmeye devam ediyor. Birbiriyle savaştığı iddia edilen DEAŞ ve PKK/YPG sahada organize suç konusunda gayet de güzel iş birliği yapabiliyor. Bütün bu fotoğraftan anladığımız şudur ki uyuşturucu ticareti bugün yaşanan vekalet savaşlarının başta bahsettiğim kırılma ihtiyacının baş aktörüdür. Eğer terörün olmadığı bir dünya istiyorsak uyuşturucunun olmadığı bir dünyaya ulaşmalıyız, denklem bu kadar basittir. Çünkü para olmazsa terör de olmaz.

Bugünün dünyası aslında bir kırılma yaşamak istiyor

Artık demokrasisini tahkim etmiş, altyapı sorunlarını büyük ölçüde çözmüş, ekonomik kırılganlıkları eskiye nazaran azaltmış, üretim kapasitesini önemli ölçüde artırmış ve çeşitlendirmiş, devlet refleksleri üst seviyede olan güçlü bir liderliğe sahip, modern bir hükümet sistemine adım atmış ülkede siyaset yapan bir kişi olarak kürsülerden konuştuğunu aktaran Soylu, Antalyaya gelen turist sayısının 13 milyonu bulduğunu, bu yıl 13,5 milyonu bulacaklarını söyledi.

Bugün daha küresel konular üzerinde konuştuklarını, dünyaya rehberlik etmeye çalıştıklarını, tecrübelerini paylaştıklarını, uyarılarda bulunduklarını anlatan Soylu, şöyle devam etti:

Bugünün dünyası aslında bir kırılma yaşamak istiyor, belki de buna ihtiyaç duyuyor. Ancak bu kırılmanın çatışma ve şiddet yönünde mi yoksa uzlaşma ve gelişme yönünde mi olacağı maalesef henüz bilinmiyor. Küresel ve esas itibarıyla kabul etmeliyiz ki stratejik bir akıl, maalesef çatışma yönünde bir kırılma istiyor. Bununla da kalmıyor, çatışmayı Orta Doğuya yıkmak ve dünyanın geri kalanında kendisine ait güvenli bir alan oluşturmak istiyor. Birbirleriyle savaşır gibi görünen ama aslında uyuşturucu, göçmen kaçakçılığında ortak hareket eden, terör örgütleri eliyle yürütülen vekalet savaşları işte bu çatışma yönünü kırılma isteğinin yansımasıdır. Ancak bu senaryonun hesap edemedikleri bir ortam ortaya çıkardığı da çok nettir. Terör, göç ve uyuşturucu sadece Orta Doğu değil, Avrupada ve Amerikada kendine ait maliyetler ortaya çıkarmaktadır.

Uzlaşma yönünde kırılma isteyenlerin ise bölge ülkelerin istikrarını yeniden tesis etmenin, illegal silahlı yapılardan bölgenin temizlenmesini, doğuya ait olmayan illegal unsurların bölgeden çekilmesini, bu sayede arzu edilen huzur ve barışın sağlanmasını istediğini vurgulayan Soylu, terazinin iki cephesinin çok net şekilde ortada durduğunu ifade etti.

Batı gibi göçü engellemeye çalışmıyoruz

Soylu, bugün konferans ve panellerde terörü, göçü ve uyuşturucuyu konuştuklarına dikkati çekerek, Elbette ki bu alanlarda sorunlarımızı tamamen halletmiş değiliz. Ancak en ciddi tecrübe birikimine, en ciddi saha pratiğine, kararlılığa sahip bir ülke olduğumuzu huzurunuzda rahatlıkla söyleyebilirim. Uzun yıllardır bu alanlarda mücadele ediyoruz. Anlattığımızdan farklı bir ajandamız kesinlikle mevcut değildir. Bütün terör örgütleriyle eş zamanlı ve ilkeli bir mücadele halindeyiz. Göçü merhametli bir anlayışla yönetiyoruz. Batı gibi göçü engellemeye çalışmıyoruz, göçü önlemeye çalışmıyoruz, göçü yönetmeye çalışıyoruz. Medeniyet değerlerimizin kabul etmeyeceği hiçbir adımı da atmıyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Terörün insanlığı iki noktadan tehdit ettiğinin altını çizen İçişleri Bakanı Soylu, şunları söyledi:

Birinci nokta doğrudan sebep olduğu ölümlerdir. Dünyada 2000 yılında uyuşturucudan ölüm sayısı 118 bin. 2016da bu rakam toplam 318 bine çıkıyor. Sadece Türkiyenin ve etrafımızdaki coğrafyamızın derdi değil, dünyanın önemli dertlerinden bir tanesi. AB üyesi ülkelerin nüfusu 20022016 arasında sadece yüzde 4,5 oranında arttı. Ancak bu ülkelerde uyuşturucuya bağlı ölümler aynı dönemde yüzde 13 artış göstermiştir. Örneğin İngilterede 2002de aşırı dozdan hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 2050 kişiyken, bu rakam 2015'de 3 bin 70'e çıkmış.

Tabi AB içinde rakamların iniş çıkış gösterdiği ülkeler de var. Bir azalış görülmesine rağmen mesela Almanyada rakamın hala bin 333 olması, bence önemlidir. Türkiyede 2013’te 232 olan can kaybı hızlı bir yükselişle 2017’de 941i gördü. Bu rakamdan sonra topyekun bütün kurumlarla harekete geçtik. Bir taraftan arzı önlemek bir taraftan önleyici tedbirler alınma noktasında ciddi adımlar atılıyor. Bu mücadelenin henüz ergen safhasındayız. Bu rakam Ekim ayı sonu itibarıyla 317. Bizim tahminimiz 550, 600 civarında 2018 sonu itibarıyla tamamlanır düşüncesi içerisindeyiz. Bu önemli bir kırılmadır.

İşini böyle yöneten dünyanın başından bela eksik olmaz

Bakan Soylu, Türkiyede 1564 yaş aralığındaki nüfusta milyon kişi başına yüksek dozda uyuşturucu kullanımı sonucu ölüm rakamının 17, Avrupa ülkelerinde ise 25.6 olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Uyuşturucunun kullanım etkisinin sadece can kaybı olmayıp üretmeyen, verimsiz bir gençlik oluşmasına sebebiyet vermesi de işin aslında daha farklı bir boyutunu oluşturmaktadır. Uyuşturucunun ürettiği ikinci tehdit, aslında dolaylı ama çok somut bir tehdittir. Uyuşturucunun terör ve düzensiz göçü finanse etmesi sorunu, bana sorarsanız en az doğrudan ölümler kadar önemli bir meseledir. Eğer terörün olmadığı bir dünya istiyorsak, uyuşturucunun olmadığı bir dünyaya ulaşmalıyız. Denklem bu kadar basittir. Biz Almanya Norveç, İsveç hatta İngiltere gibi ülkelerden değiliz. Afganistan şurası, Irak, Pakistan, İran, Irak, Suriye, Fas, Yemen gibi ülkelerin bir çoğunda bugün istikrarsızlık var, vekalet savaşları var.

En son iki gün önce okuduğumu bir istihbaratta, garip, Deyr ezZorda çıkan ve bugün Amerika marifetiyle biraz da PYDnin kontrolünde olan petrolün bölge içerisindeki taşınmasında, DEAŞ ile PYDnin hangi ilişkiyi kurduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Hangi gruplar ne kadar para kazanıyorlar, ne kadar parayı birbirlerine tahlil ediyorlar, yıl içerisinde Deyr ezZordan çıkan petrolü nereye sevk ediyorlar. Bu petrolden DEAŞ ne kadar, PYD ne kadar bir ortaklık olarak para koyabilme kabiliyetine sahipler. Buna kaçak petrol, tütün ve sigara, insan kaçakçılığı, diğer kaçakçılıkları eklediğinizde ortaya ciddi bir finansman ağı çıkmaktadır. Bu finansman ağından kolay kolay kimse vazgeçmek istemez. Eğer uluslararası alanda ciddi bir iş birliği ortaya konulmazsa, bugün ciddi bir iş birliği ortaya koyuluyor mu? Evet demek isterdim ama koskoca bir hayır.

Sadece güzel bir motto var, mış gibi yapılıyor. Düzensiz göç meselesinde de uyuşturucu meselesinde de mış gibi yapılmaktadır. Kimyasal ve sentetik uyuşturucuların Türkiye üzerinden Orta Doğuya nakli konusunda Avrupa sessizdir. Çaresizdir demiyorum, sessizdir ve iyi niyetli değildir. Sırtımızı okşuyorlar. Aman siz yılın en büyük esrar, eroin, kimyasal ve sentetik uyuşturucu yakalamalarını gerçekleştirdiniz. Alkışlıyoruz diyorlar. Ama kendileri ne yapıyorlar? Koskoca bir hiç. Bu konuda iş birliği içerisinde önlem alınmıyor.

Süleyman Soylu, İşini böyle yöneten dünyanın başından bela eksik olmaz. diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dünyanın başından bu bela çıkmaz. Bir gün Fransada başka bir şey, bir gün Almanyada, bir gün İngilterede, bir gün Almanyada başka bir şey ortaya çıkar. Çünkü kendileri bu zemini hazırlıyor. Milyonlarca insan bir yerden bir yere göç ediyor. Kim kendi evladını dalgaların içinde ölümü göz alarak taşır. Bunun sebebi Türkiye midir? Hayır. Dünyada ortaya çıkan gelir eşitsizliğinden tutunda uygulanan emperyalist politikaların acımasızlığını konuşuyorsak bunun kusuru biz de değil. Bunun kusuru bugün 400 yıldır dünyanın merkezini ben idare ediyorum diyen batıdadır. Biz sırtımızı dönemez miydik? Bunu yapabilirdik. Ama onlar da insanlar. 400 yıl boyunca onlarla aynı sancak altında bir millet olarak yaşadık. Biz bunu unutamayız.

PYDyi destekleyen, DEAŞı kışkırtan bu tabloyu ortaya koyan biz değiliz. Biz makul bir milletiz. Hep öyle olduk, öyle de olacağız. Bu uyuşturucu denilen illet bizim dinimize, geleneğimize, örf ve adetimize uymuyor. Biz bu konuda yaralıyız. Gözünün üzeri morarmış, oğluna uyuşturucu parası olmadığı için dövülen anne bizim milli, ahlaki meselemizdir. Bunu çözmek zorundayız. Bunun arkasında kim olursa olsun biz bu meseleyle uğraşmak durumundayız.

Çok ciddi bir sorumluluk sahasına sahibiz

Uyuşturucuyla çok iyi mücadele edecek zeminleri oluşturacaklarını anlatan Soylu, yepyeni adımlar attıklarını, kanalizasyonlardan numune alıp uyuşturucu kullanımının miktarı ve çeşitliliği konusunda elde edilen sonuçları analiz etmekten, uluslararası bütün yöntemleri Türkiyede uygulamaya yönelik adımlar attıklarını bildirdi.

Özellikle okulların etrafında tedbir aldıklarını, uyuşturucu satıcıları, torbacıların da parklara dadandıklarını anlatan Soylu, dün Türkiye genelinde parklara yönelik operasyon yapıldığını, enselerinde olduklarının bilinmesini istediklerini söyledi.

Soylu, para olmadığı sürece terör de olmayacağını, uyuşturucunun kaynağının terör olduğunu vurgulayarak, PKK terör örgütünün yıllık geliri 1,5 milyar dolar. Türkiye, uyuşturucu ticareti noktasında belki de olabilecek en talihsiz coğrafi konumda bulunmaktadır. Doğumuzda afyon ticaretinin kaynağı olan Afganistan var. Batımızda ise sentetik uyuşturucun üreticileri olan Avrupa ülkeleri. Bu her iki dünya arasındaki hemen hemen bütün hatlar bizim ülkemizden geçmektedir. Hem kara hem hava hem de deniz yoluyla. Dolayısıyla çok ciddi bir sorumluluk sahasına sahibiz. Polisimiz, jandarmamız ve bunların yanı sıra çok ciddi bir gayret gösteren Sahil güvenlik komutanlığımızla bu işin takibindeyiz. diye konuştu.

2009 yılında ABD Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisinin PKK terör örgütünün üst düzey yöneticileri olan Murat Karayılan ve iki kişiyi daha önemli yabancı uyuşturucu kaçakçıları olarak ilan ettiğini anımsatan Soylu, şöyle devam etti:

Aynı ofis, 20 Nisan 2011 tarihinde Cemil Bayık, Duran Kalkan ve diğer bazı sözde yöneticileri özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçıları olarak ilan etmiş, bunlara ilişkin finansal tedbirleri devreye aldığını duyurmuştur. Bu Amerikada çok üniversite var, herhalde çok da akıllı adam vardır. Bizimle dalga mı geçiyorlar? Nasıl bir devletsin sen? Bugün Orta Doğuda yaşanan cinayetlerin sorumlusu biz miyiz? Bu travma 21. yüzyılın tamamını kapsayacak bir travmadır. Bunun bedelini Amerika da ödeyecek. Çok net bir şekilde söylüyorum. Bu travma bütün ülkeleri kapsayacak bir travmadır. Şimdi Üç tane terör örgütü üyesini ben arıyorum diye bütün dünyaya ilan ediyorsun. Kim sizin samimiyetinize inanır ya? Bundan üç gün önce adamlarınız Kandilede yine pazarlık aşamasındaydı. Birbiriyle kopan iki grubu birleştirmek için çaba sarf ediyorlardı. Sanki ailenin reisi gibi. Bu kadar açık bir şekilde bunu yapmak bir ülkeye yakışmamaktadır.

Uyuşturucu meselesinde Amerika Afganistanı işgal ettiğinde 200 tondu. 45 kat artırdılar, 9 bin tona çıkardılar. Niçin işgal etti? Sözde huzur getirmek için. Tüm ülkelere yaptığı için. Bir de demokrasiyi kurtarmak için güya buralara Afganistandan Iraka kadar bütün hattın tamamına aynı sözleri söylediler. Savaşın bu kadar kayıplara yol açtığı dünya tarihinde bir dönem yaşanmamıştır. İki ülkenin savaşı var mı? Yok ama savaşlardan çok daha kayıplar veriliyor. Bırakınız İçişleri Bakanlığı ve görevleri. Biz insanız ve yaşadığımız yüzyıldan sorumluyuz. Bizden sonraki yüzyılda yaşayanlar bu konuda söylediğimiz sözlerden, söylemediklerimizden, aldığımız önlemlerden, almadıklarımızdan sorumlu tutacaklar. Onun için bu mücadele insanlık adına gerçekleştirilmesi gereken mücadeledir.

Türkiyede toplumsal seferberlik konusunda eksiklik gördüğüne değinen Bakan Soylu, bu sorunların tamamını bir takım kısımların, kısıtların olduğu bir tabloyla aşabilmenin mümkün olmadığını söyledi.

Normal çalışarak Türkiyenin meselelerini halledebilmenin mümkün olmadığını ifade eden Soylu, meselelerin içerisine girmeden mesele düzeltebilmenin mümkün olmadığına dikkati çekti.

Avrupanın da özellikle yöneticilerin yaşadığı temel problemlerden bir tanesinin her şeyi çok üstten görmeleri olduğunu belirten Soylu, Almanyada bir yılda bütün siyasal sistem alt üst oldu. Ama bu bir yıl bir yıl değildir. Halının altına süpürmek, ötelemek, ertelemek, sessiz kalmak Şurayı düzeltiyorum, iyi olacak diye bekleşmektir. dedi.

EUROPOL tarafından hazırlanan 2011 AB terörizm durum ve eğilimler raporunda PKKnın terörist eylemlerini finanse etmek için uyuşturucu ve insan ticareti yaptığının açıkça belirtildiğine işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

INTERPOL raporlarına göre 1992 ve 1994 arasında PKKnın Avrupa uyuşturucu pazarının yüzde 6070 arası kısmına hakim olduğunu, 2005ten itibaren de yüzde 80ini kontrol ettiği açıkça belirtilmektedir. Ayrıca AB içinde en tehlikeli uyuşturucu türü olarak kabul edilen ve 2016da uyuşturucuya bağlı ölümlerin yüzde 82sine sebep olan opioidlerin kaçakçılığını da Balkan rotası üzerinden koordine eden örgüt, yine PKK terör örgütüdür. Uyuşturucuyu bitirmek, küresel siyaseti dizayn etmek isteyen karanlık bir yapının elindeki en büyük argümanı saf dışı etmek demektir. Terörden ve uyuşturucudan zarar gören her ülkenin bu mücadeleye katılması gerekir.

Orta Doğuda yaşanan trajediyi hala kendi ülkelerinden uzak tutabileceklerini düşünen bir stratejik akıl, bu tercihe pek de sıcak bakmıyor. Aslında tehlike herkesin kapısında. Herkes bu bombanın üstünde oturuyor ama nedense kimse kendisi için kaygılanmıyor. Dünyada terörle, uyuşturucuyla mücadele edebilmek ve bitirebilmek için gerekli tüm imkanlar mevcut. Eksik olan tek şey, küresel samimiyettir. Türkiye bütün adımlarıyla, bütün çıkışlarıyla bu samimiyet ve kararlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuda doğrudan süreci yönlendirmekte ve desteklemektedir. Türkiye özellikle son dönemde terörle uyuşturucuyu eşdeğer gören bir politika izlemektedir. Yakaladığımız her uyuşturucuyla hem kendi ülkemizde hem de dünyada birilerinin hayatını kurtarıyoruz, bunu bilincindeyiz. Ama tehlike Türkiyenin tek başına halledemeyeceği kadar büyüktür. Umarım insanlık, bizim yanımızda saf tutmakta çok geç kalmaz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun yanı sıra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Polis Akademisi Bakanı Prof. Dr. Yılmaz Çolakın da katıldığı toplantı 8 Aralıkta sona erecek.

Türkiye tarihinde bir defadaki en fazla eroini yakaladık

Erzincan İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy da AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin ErzincanErzurum kara yolu Akyazı mevkisindeki uygulama noktasında dün durdurulan bir tırın çekicisindeki hayvan yağları arasında, daralı ağırlığı 1 ton 271 kilogram olan eroin ele geçirdiklerini anımsattı.

Vandan İstanbula giden tırdaki eroinin polis ekiplerinin dikkati ve narkotik dedektör köpeği Belçika kurdu cinsi Odinnin hassas burnu sayesinde yakalandığına işaret eden Şensoy, bu operasyonun Türkiye tarihinde bir defada en fazla eroinin ele geçirildiği operasyon olduğunu vurguladı.

Gençleri bu illetten kurtardık

Şensoy, söz konusu uygulama noktasında 24 saat esasına göre çalıştıklarını dile getirerek, şu bilgileri paylaştı:

Dün saat 17.00 civarında arkadaşlarımız şüphelendiği bir tırı durdurdu. Arkadaşlarımızın dikkati, polis köpeğimiz Odinin de tepki vermesi sonucu 1395 paketteki 1 ton 271 kilogram ağırlığında eroin maddesini ele geçirdik. Bu operasyonla teröre destek veren uyuşturucu madde tacirlerinin gereğini yaptık. Geleceğimizin teminatı olan gençleri de bu illetten kurtardığımızı düşünerek ayrı bir mutluluk yaşıyoruz.

Operasyonda 3 zanlının Erzincan'da yakalandığını ancak operasyonun devam ettiğini dile getiren Şensoy, Olayda dün tırdaki 3 şahsı gözaltına aldık. Bunların ifadelerini aldığımızda Vandan da iki kişinin olduğunu tespit ettik. Van Emniyet Müdürlüğümüzü aradık, onlar da yardımcı oldu ve iki kişiyi daha yakaladı. Vanda gözaltına alınan 2 kişi de Erzincana getiriliyor. diye konuştu.

Muhabir: Süleyman Elçin, Barış Yalçınkaya, Kemal Özdemir, Hatice Özdemir Tosun

Fransadaki gösterilerde 4 bin 99 gözaltı Fransadaki gösterilerde 4 bin 99 gözaltı

Sudandan Türkiyeye turizme destek çağrısı Sudandan Türkiyeye turizme destek çağrısı

Putin ile Merkel telefonda görüştü Putin ile Merkel telefonda görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
Site en altı ESEL REKLAM AJANSI
yukarı çık
Popup açılır pencere reklam GİZEMLİ VADİ