Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Eşya Depolama Uluslararası evden eve nakliyat Uluslararası Nakliyat Yurtdışı Kargo
ÖZEL ÖZGÜR BEBEK
Tat Pita sağ sabit

TÜRKİYE'NİN 'YEREL GERÇEK' HABERLERİ

  • Dolar 5.8813
  • Euro 6.5842
  • GR ALTIN 241.46
  • ÇEYREK 394.82

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayetinde uluslararası soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz. dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayetinde uluslararası soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz
  • 05 Aralık 2018, Çarşamba 16:30

BRÜKSEL (AA) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz. dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçikanın başkenti Brükselde iki gün süren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından Türkiyenin NATO nezdindeki Daimi Temsilciliğinde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanının Suriye Özel Temsilcisi James Jeffreynin Astana sürecinin sonuç vermediğine yönelik açıklaması hakkında Çavuşoğlu, ateşkesin korunması ve siyasi çözüm sürecinin Astanadaki görüşmeler sayesinde devam edebildiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, Jeffreynin çalışma grubu toplantısı için Türkiyede olacağını belirterek, Jeffreynin açıklaması hakkında, Çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum. Konu, çalışma grubu toplantısında da gündeme gelecektir. değerlendirmesini yaptı.

F35'de sorun istemiyoruz

Çavuşoğlu, Müşterek Taaruz Uçağı (F35) projesi hakkındaki bir soru üzerine, konunun ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Arjantinde düzenlen G20 Zirvesinde gündeme geldiğini ifade etti.

Trump ile Cumhurbaşkanımız G20de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz. diyen Çavuşoğlu, Trumpın Türkiyenin sadece satın alma sürecinde değil, üretimde de önemli aktör olduğunu belirttiğini aktardı.

Çavuşoğlu, ABD Kongresinde satışın engellenmesine yönelik bazı girişimler bulunduğuna ancak Türkiyenin önemli bir aktör olduğuna işaret ederek, İptal edilmesi kolay bir süreç değil. diye konuştu.

Uluslararası soruşturmadan çekinmeyiz

Brükselde yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısındaki görüşmeleri sırasında gündeme gelen konular arasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin bulunduğunu da aktaran Çavuşoğlu, Soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın G20 Zirvesinde de konuyu muhataplarıyla ele aldığını belirten Çavuşoğlu, Türkiyenin sergilediği tavır, şeffaflık ve kararlılık herkes tarafından takdir ediliyor, teşekkür ediyorlar ancak bizim kendi topraklarımızda işlenmiş bir cinayetin, önceden planlanmış bir cinayetin aydınlatılması için üzerimize düşeni yapmamız lazım. ifadelerini kullandı.

INF Anlaşmasının devam etmesinden yanayız

NATOdaki oturumlara dün Karadenizdeki son gelişmeler ve Azak Denizi’ndeki krize ilişkin bir toplantı ile başladıklarını aktaran Çavuşoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın yaşanan gerginliğin azaltılması için sarf ettiği çabalar konusunda bilgi verdik. dedi.

Çavuşoğlu, ABDnin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için Rusyaya 60 gün süre vermesine ilişkin, INF Anlaşmasının devam etmesinden yanayız. ifadesini kullandı.

Azak Denizindeki kriz

Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizindeki krizde Türkiyenin arabulucu olması konusundaki bir soruya ilişkin, Çavuşoğlu, kriz yaşandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefonda görüştüğünü anımsattı.

Çavuşoğlu, Türkiyenin her iki tarafla rahatlıkla temas edebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

Biz de bir Karadeniz ülkesiyiz. Bölgemizde ilave bir gerginliği arzu etmeyiz. Öncelikle yapılması gereken şey el konulan gemilerin ve mürettabatın serbest bırakılması. Gerekli işlemler yapılıyordur mutlaka. Biz de çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra da bu deniz etrafında ve Kerç Boğazında hem Rusyanın hem Ukraynanın hakları var. Dolayısıyla buradan geçişler elbette olacak. Bir daha gerginliğe yol açmamak için iki ülkenin birlikte koordine etmesi gerekiyor.

Makedonya’yı 30. müttefik olarak NATO’da görmek istiyoruz

AB’nin kendi savunma yeteneğini geliştirme konusunda çabaları olduğunu belirten Çavuşoğlu, Biz bu sürece destek verirken NATOyu zayıflatacak bir adımın olmaması gerektiğini de özellikle vurguladık. diye konuştu.

Çavuşoğlu, ittifakın güney bölgesinden kaynaklanan tehditlerin dün akşam yemeğinde ele alındığını anımsatarak, Bu tehditlerden en çok etkilenen ülke Türkiyedir. Bu tehditlere karşı ön alıcı tedbirleri alan ülke de Türkiyedir. Dolayısıyla daha fazla dayanışma beklediğimizi de müttefiklerimize güçlü bir şekilde vurguladık. ifadesini kullandı.

Batı Balkanlar’ın kırılganlığını sürdürdüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, “Biz Makedonya’yı 30. müttefik olarak NATO’da görmek istiyoruz.” dedi.

Afganistan’ın yanındayız

Çavuşoğlu, bugün Afganistandaki son durumun da değerlendirildiğini kaydederek, “Afganistan’da kalıcı bir barış olmadan çekilmememiz gerektiğini ve bölgesel sahiplenmenin çok önemli olduğunu bugün yaptığımız konuşmada vurguladık. Türkiye olarak bundan sonra da Afganistan’ın yanında olacağımızı özellikle söyledik.” şeklinde konuştu.

Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadelenin de toplantıda gündeme geldiğini aktaran Çavuşoğlu, “Irak’ta NATO’nun eğitim kampı olacak. Türkiye 90 personelle en çok katkı sunan ikinci ülkedir. Diğer taraftan buradaki misyonun başkan yardımcısı da bir Türk general olacak.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, yeni üyeler bakımından Gürcistan’ın NATO’ya üyeliğinin önemine vurgu yaptıklarını, Bosna Hersek’in de ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlattıklarını aktardı.

Toplantı bağlamında ikili görüşmeler de yaptığını belirten Çavuşoğlu, Almanya, İzlanda, İspanya, İtalya, Kanada, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Norveçten muhatapları ile bir araya geldiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, ayaküstü olarak da ABD, Ukrayna, Slovenya, Slovakya dışişleri bakanlarıyla da çeşitli konuları görüştüklerini ifade etti.

Türkiye, PKK ve YPG'nin davranışlarını tolera etmeyecek

ABD Dışişleri Bakanının Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Astana sürecinin sonuç vermediğine yönelik açıklaması hakkında Çavuşoğlu, son Washington ziyaretinde muhataplarına Türkiyenin PKK ve YPGnin davranışlarını tolera etmeyeceğini ve sınırın ötesindeki terör örgütlerini temizlemek için her türlü adımı atacağını söylediğini aktardı.

Çavuşoğlu, Jeffrey'nin bu konuları görüşmek için Türkiyeye geleceğini belirterek, Biz Astana ya da Soçinin hiç bir zaman Cenevreye alternatif olmasına izin vermedik. Uluslararası meşruiyet çok önemli. Fakat Cenevrede de hiç bir şey olmadı. Hiçbir gerçek anlamda toplantı da gerçekleşmedi. Bugün bu noktaya geldiysek bu (Astana) süreci sayesinde geldik. Bu süreci dışlamanın ya da küçük gruplarla alternatif platformlar oluşturmak yerine aynı Fransa ve Almanya ile dörtlü zirvede olduğu gibi, bu süreci nasıl hızlandırabiliriz buna kafa yormamız lazım. şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye konulu dörtlü zirve toplantısının yeniden yapılması için kesinleşmiş bir tarih olmadığını ifade etti.

Oktar'ın köstebeği tercüman iddiası

Çavuşoğlu, Adnan Oktar soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığına çalışan Rusya kökenli bir tercümanın tercümelerin bilgisini Adnan Oktar grubuna aktardığı iddialara ilişkin, Bizim tarafımızdan dışardan sözleşmeli, işimiz düştüğü zaman davet ettiğimiz bir tercümanımız yok. Karşı muhataplarımız değişik temaslarımızda onların yanında böyle birisi geldiyse bilmiyoruz. Konuyu şu anda soruşturuyoruz. dedi.

Muhabir: Şerife Çetin, Tuğrul Çam, Yusuf Hatip

FAALİYET RAPORU MECLİSTE KABUL EDİLDİ FAALİYET RAPORU MECLİSTE KABUL EDİLDİ

YEREL GERÇEK DERGİSİ 61 YEREL GERÇEK DERGİSİ 61

Şehit Şehmus Poyraz Parkı Yeniden Düzenledi Şehit Şehmus Poyraz Parkı Yeniden Düzenledi

ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN İŞ YERLERİNE SIKI DENETİM ET VE ET ÜRÜNLERİ SATAN İŞ YERLERİNE SIKI DENETİM

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
Site en altı ESEL REKLAM AJANSI
yukarı çık